Wniosek o dotację z PUP – kto może go złożyć?
Osoby, które wpisane są jako bezrobotne w Urzędach Pracy, mają możliwość ubiegania się o dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej. Aby to zrobić, trzeba jednak spełnić określone wymagania. O czym musimy pamiętać?
Z założeniem własnej działalności gospodarczej najczęściej związana jest konieczność posiadania kapitału na start. Pieniądze te przeznaczamy na wszystko, co związane z założeniem firmy, między innymi na jej wyposażenie, zatowarowanie, skorzystanie z potrzebnych usług.
Nie wszyscy marzący o własnej działalności mają jednak odpowiednią sumę na to, aby rozpocząć działalność. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy Powiatowych Urzędów Pracy – PUP.
Z urzędu możemy otrzymać dofinansowanie wynoszące od 4-krotności do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. To kwota wynosząca do około 20-25 tysięcy złotych.
Kto może dostać dotację z PUP na założenie firmy?
Przede wszystkim musimy być zarejestrowani w Urzędzie Pracy jako bezrobotni. Rejestracja w urzędzie nie jest trudna, ale może zająć nam trochę czasu. Oczywiście, rejestrujemy się wtedy, gdy nie mamy pracy i nie możemy jej znaleźć. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ musimy spełnić też dodatkowe wymogi.
Po rejestracji w Urzędzie Pracy i uzyskaniu statusu bezrobotnego musimy odczekać przynajmniej 3 miesiące od rejestracji, aby złożyć wniosek. W niektórych urzędach istnieje możliwość skrócenia tego czasu do 1 miesiąca – warto o to zapytać, gdy chcemy otrzymać dotację jak najszybciej.
Następnie osoba bezrobotna chcąca dostać dotację nie może studiować w trybie dziennym – jest jednak możliwe otrzymanie dotacji przy studiowaniu w trybie zaocznym. Nie może prowadzić też własnej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Bardzo ważnym warunkiem jest też brak ofert zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku – gdy odrzucimy takie oferty, nie otrzymamy dotacji. Wnioskujący musi być osobą niekaraną – w okresie 2 lat od złożenia wniosku nie może popełnić żadnych przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Dotacji nie otrzymamy też, jeśli w okresie 5 lat od dnia złożenia wniosku uzyskaliśmy jakieś inne wsparcie w założeniu działalności gospodarczej albo rolniczej.
Czego potrzeba do uzyskania dotacji z PUP?
Musimy przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek, ale z nim także będziemy musieli dostarczyć inne wymagane dokumenty. Głównym dokumentem tego rodzaju jest biznesplan. Możemy przygotować go samodzielnie albo z pomocą pracownika urzędu pracy.
Oczywiście, fakt, że złożyliśmy wniosek, nie oznacza jednak, że pieniądze na pewno dostaniemy. Ich ilość jest ograniczona, dlatego wnioski są dokładnie sprawdzane i na podstawie perspektywiczności biznesu przyznaje się dotacje. Pod uwagę bierze się różne czynniki, na przykład wykształcenie, doświadczenie, kwalifikacje, analizę finansową, branżę, czas przebywania na bezrobociu, przygotowanie do prowadzenia działalności i jej realność prowadzenia w przyszłości.