Koszty pożyczki firmowej

Koszty pożyczki firmowej
Koszty pożyczki firmowej

Chcesz zaciągnąć pożyczkę firmową, aby podratować sytuację finansową swojej firmy? W takim przypadku masz przed sobą szeroką gamę różnych ofert. Jak wybrać najlepszą pożyczkę? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na koszty pożyczki firmowej. Jak znaleźć tą najtańszą?

Pożyczki firmowe znajdziemy zarówno w bankach, jak i w firmach pozabankowych. Warto więc zapoznać się z różnymi propozycjami, aby znaleźć pożyczkę, która będzie dostępna na korzystnych warunkach i będzie tania.

Skupmy się tutaj na jednym rodzaju pożyczek firmowych, a mianowicie na pożyczkach gotówkowych, które są dostępne niemalże dla każdej firmy – także tej dopiero założonej. Dzięki pożyczkom gotówkowym możemy sfinansować wszystkie wydatki, między innymi zakupić wyposażenie do firmy, towary, opłacić rachunki. Pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Oprocentowanie pożyczki

Pierwszym kosztem związanym z firmową pożyczką gotówkową jest jej oprocentowanie, czyli odsetki, które płacimy za pożyczone pieniądze. Oprocentowanie wyrażane jest w procentach i odnosi się do roku, zatem przykładowo możemy mieć do czynienia z oprocentowaniem 10% w skali roku. Wtedy pożyczka na 1 000 złotych będzie kosztowała nas na rok 100 złotych odsetek.

Oprocentowanie pożyczki może różnić się w zależności od jej wysokości oraz okresu pożyczki. Pamiętajmy też o tym, że im dłuższy okres spłaty, tym więcej odsetek będziemy musieli oddać do banku czy pozabankowej firmy pożyczkowej, dlatego krótsze pożyczki są bardziej opłacalne.

Prowizja

Większość firm pożyczkowych i banków pobiera również jednorazową prowizję od wypłaty pożyczki firmowej. Najczęściej prowizja to kilka procent kwoty pożyczki, dlatego nie jest ona bardzo wysoka, niemniej jednak warto sprawdzić jej wysokość, by mieć pewność, że nie będzie ona bardzo kosztowna.

Nie musimy dostarczać bankowi czy firmie pozabankowej prowizji w formie wpłaty – prowizja także wchodzi w skład pożyczki, czyli przykładowo wtedy, gdy bierzemy pożyczkę na 1 000 złotych, a prowizja wynosi 50 złotych, kwota pożyczki będzie wynosiła 1 050 złotych, ale bank czy firma pożyczkowa od razu pobiorą kwotę 50 złotych z prowizji. Będzie ona doliczona do naszych rat do spłaty.

Opłaty przygotowawcze

Są to opłaty, które stosowane są często w firmach pożyczkowych działających pozabankowo, ale spotykamy się z nimi również w bankach. Wysokość opłaty przygotowawczej może być dowolna i jest to opłata przeznaczana na uruchomienie pożyczki gotówkowej dla firmy.

To główne koszty pożyczek firmowych, ale możemy spotkać się też z innymi, na przykład może być to obowiązkowe ubezpieczenie pożyczki, opłata za rozpatrzenie wniosku.

Jak wybrać najtańszą pożyczkę?

Jeśli chcemy pożyczyć pieniądze dla firmy i zrobić to tanio, najlepiej porównać dokładnie koszty pożyczkowe. Tutaj z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju kalkulatory oraz porównywarki on-line, z którym możemy dowiedzieć się, gdzie ceny są najniższe.

Na stronach wielu banków i pozabankowych firm pożyczkowych możemy znaleźć również pomocne kalkulatory. Po wpisaniu do nich wysokości pożyczki oraz czasu spłaty możemy zobaczyć jak na dłoni, jakie są wszystkie koszty pożyczki i wybrać taką, która będzie kosztowała nas jak najmniej.