Założenie biura podróży – o czym pamiętać?

Założenie biura podróży – o czym pamiętać?

Jednym z rodzajów działalności gospodarczej, która zakładana jest nawet przez pojedyncze osoby jest biuro podróży. Gdy chce się założyć biuro podróży ważne jest zapoznanie się z przepisami prawnymi, które na polskim rynku wyróżniają w tym względzie trzy ro...

Jednym z rodzajów działalności gospodarczej, która zakładana jest nawet przez pojedyncze osoby jest biuro podróży. Gdy chce się założyć biuro podróży ważne jest zapoznanie się z przepisami prawnymi, które na polskim rynku wyróżniają w tym względzie trzy rodzaje działalności turystycznej. Firma może być prowadzona jako agent turystyczny, pośrednik na rynku usług turystycznych a także organizator wycieczek.

Założenie biura podróży, które zajmuje się organizowaniem wycieczek polegających na wysyłaniu turystów wybranymi środkami komunikacji do hoteli wymaga zdecydowania się na założenie firmy będącej organizatorem turystycznym. Wiele biur podróży zakładanych jest w celu realizowania różnych usług na rynku turystycznym. Wówczas niezbędne jest decydowanie się zarówno na działanie jako organizator wycieczek a także agencji turystycznej. Jednocześnie większość biur podróży zakładana jest jako agencja turystyczna co wynika z faktu, że taka działalność nie wymaga wpisywania do rejestru działalności regulowanej. Taką działalnością jest prowadzenie firmy, która jest organizatorem turystycznym. Działalność taka wymaga posiadania ubezpieczeń a także gwarancji bankowych.

Biuro podróży a forma prowadzenia działalności

Przy zakładaniu biura podróży nie ma praktycznie ograniczeń w zakresie formy prowadzenia działalności. Jednym z ograniczeń jest spółka partnerska, ale biuro podróży może być prowadzone między innymi jako spółka cywilna, jednak ze spółek prawa handlowego czy jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednocześnie spółki prawa handlowego dzielą się na spółki kapitałowe oraz osobowe, ale wszystkie takie spółki wymagają uzyskania wpisu działalności w KRS. Natomiast jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna może być zarejestrowana w CEIDG.

Gdy zakłada się wszelkiego rodzaju firmy trzeba brać pod uwagę między innymi to jaka jest odpowiedzialność przedsiębiorcy. Przy prowadzeniu działalności jako organizator turystyczny trzeba posiadać ubezpieczenie oraz gwarancje bankowe, ale trzeba również brać pod uwagę odpowiedzialność za zobowiązania finansowe firmy. Założenie biura podróży w formie między innymi jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem związanym z odpowiadaniem za zobowiązania całym majątkiem. Z tego powodu znacznie bezpieczniejszymi formami prowadzenia takiej działalności są spółki prawa handlowego, choć przy spółkach kapitałowych trzeba brać pod uwagę konieczność posiadania odpowiednich kapitałów założycielskich niezbędnych przy zakładaniu spółek.

Ocena rynku

Jeśli chce się założyć biur podróży istotne jest również jak w przypadku każdego rodzaju biznesu odpowiednie ocenienie warunków rynkowych w zakresie opłacalności prowadzenia działalności. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie profesjonalnych biznes planów, które pozwalają na ocenę niezbędnej ilości środków finansowych by móc rozpocząć działalność oraz przetrwać na rynku do czasu uzyskiwania zysków. Ocena opłacalności prowadzenia biznesu wymaga odpowiedniego oszacowania popularności oferowanych usług.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.