Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Coraz więcej przedsiębiorców interesuje się zatrudnianiem pracowników z Ukrainy. Jeśli także o tym myślisz, zachęcamy do zapoznania się z procedurami, jakie musimy wtedy przejść.

Liczba obywateli Ukrainy pracujących w Polsce jest coraz wyższa. Wynika ona przede wszystkim z wysokiego zapotrzebowania na pracowników, którzy będą mogli zajmować stanowiska na niższym szczeblu, na przykład w handlu, usługach, produkcji.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy jest dla wielu firm korzystnym rozwiązaniem – można wtedy zaproponować mu dość niską stawkę za prace, które nie są też zbyt interesujące dla Polaków. Oczywiście, zdarza się, że przedsiębiorcy zatrudniają pracowników na czarno, niedopełniając obowiązków. Możemy jednak narazić się wtedy na niemałe kłopoty, gdy sprawa trafi do PIP. Jak legalnie zatrudniać Ukraińców?

Prawo do wykonywania pracy i legalnego pobytu

Aktualnie polski pracodawca, który chciałby zatrudnić pracownika z Ukrainy, powinien sprawdzić, czy posiada on prawo do wykonywania pracy oraz do legalnego pobytu na terenie Polski. Jeśli Ukrainiec nie posiada jednego z tego tytułu, w takim przypadku nie będzie możliwe dokonanie jego legalnego zatrudnienia. Gdy to zrobimy, możemy narazić się na sankcje – nawet może być to ograniczenie wolności.

Prawo legalnego pobytu do wykonywania w Polsce pracy posiadają ci obywatele Ukrainy, którzy posiadają wizę pracowniczą, zezwolenie na pobyt albo przebywają w Polsce w ramach ruchu bezwizowego. Pracodawca ma wtedy prawo do okazania mu dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce. Kopia dokumentów powinna być przechowywana przez cały okres pracy. Przedsiębiorca powinien też sprawdzić, czy dokumenty pracownika są legalne.

Oprócz prawa pobytu obywatel Ukrainy powinien również posiadać odpowiednie zezwolenie na pracę albo jego alternatywę. Może być to uprawnienie do wykonywania pracy, które daje zezwolenie na pracę. Jest ono wydawane przez wojewodę w zależności od miejsca pracy. Maksymalny czas zezwolenia to 3 lata.

Polskie przepisy pozwalają też na pracę z alternatywnymi dokumentami. Mowa tutaj między innymi o tak zwanej procedurze oświadczeniowej. Wtedy zatrudnienie może opiewać się na rejestracji w urzędzie pracy. Wtedy jednak łączny okres zatrudnienia nie może być dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu roku. Plusem oświadczenia jest szybkość uzyskania takiego dokumentu.

Nowe zezwolenie na pracę sezonową

Wprowadzone przepisy w nowej Ustawie z 20 lipca 2017 roku o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, które zaczną obowiązywać od początku stycznia 2018 roku, wprowadzają jeszcze jeden rodzaj zezwolenia.

Jest to zezwolenie na pracę sezonową, które będzie wydawane przez starostów na czas 9 miesięcy na rok. Jest ono skierowane do pracowników zatrudnianych przy pracach uzależnionych od pory roku, na przykład przy zbiorach, w turystyce.

Podsumowując, legalne zatrudnienie pracownika z Ukrainy nie jest takie skompilowane, niemniej jednak wymaga dodatkowych formalności. Warto jedna je dopełnić, aby nie narazić się na konsekwencje wynikające ze złamania prawa.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.