Zmiana formy opodatkowania – gdzie ją zgłosić?

Zmiana formy opodatkowania – gdzie ją zgłosić?
Zmiana formy opodatkowania – gdzie ją zgłosić?

W Polsce przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilka różnych form opodatkowania i mogą wybrać na ogół taką, która odpowiada im najbardziej. Jednak raz wybrana forma opodatkowania nie musi być stosowana zawsze. Jak możemy ją zmienić?

Nie każdy przedsiębiorca wie, jaka forma opodatkowania byłaby dla niego najkorzystniejsza. Czasami okazuje się, że wybrana przy zakładaniu działalności forma rozliczania się z fiskusem nie okazała się zbyt dobrym rozwiązaniem i przedsiębiorca generuje z nią większe koszty i straty, zabiera ona zbyt dużo czasu.

Jeśli przedsiębiorca w dalszym ciągu chce korzystać z dotychczasowej formy opodatkowania, nie ma potrzeby składania oświadczenia lub wniosku ponownie. Jeśli będziemy chcieli zmienić metodę opodatkowania, powinniśmy pamiętać o zrobieniu tego w odpowiednim czasie i z użyciem właściwych dokumentów.

W zależności od tego, jaką formę opodatkowania chcemy wybrać, powinniśmy złożyć do Urzędu Skarbowego odpowiednie dokumenty:

- oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

- wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)

- oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym

- zawiadomienie o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym (wówczas będzie obowiązywało opodatkowanie według skali podatkowej)

Jeśli planujemy zmienić formę opodatkowania na inną, powinniśmy zrobić to na początku roku – najpóźniej do 20 stycznia. Jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca rozlicza się z wykorzystaniem karty podatkowej, może on zrzec się tej formy opodatkowania również w trakcie trwania roku podatkowego.

Jak zgłosić zamiar zmiany formy opodatkowania?

Przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania na kilka sposobów – nie ma przy tym potrzeby wychodzenia z biura lub z domu i wszystko można wygodnie załatwić on-line lub listownie.

Osoby, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą, mogą dokonać chęci zmiany formy opodatkowania z wykorzystaniem portalu CEIDG. Trzeba wówczas wypełnić wniosek o zmianę wpisu. Gdy wybieramy kartę podatkową, w takim przypadku musimy dołączyć formularz PIT-16. Zmiany w CEIDG są „automatycznie” zgłaszane do innych urzędów, dlatego przedsiębiorca nie musi dodatkowo zajmować się żadnymi formalnościami.

Gdy przedsiębiorca nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej, wówczas może wykorzystać pismo ogólne ePK – z użyciem Punktu Kontrolnego. Za jego pośrednictwem możemy wtedy skierować zgłoszenie do właściwego Urzędu Skarbowego.

Jeśli chcemy zmienić formę opodatkowania, możemy zrobić to również za pośrednictwem biur rachunkowych. W biurze możemy otrzymać poradę dotyczącą tego, jaka forma opodatkowania będzie dla naszej firmy najbardziej korzystna, a następnie pracownik będzie mógł przygotować odpowiednie dokumenty i zająć się resztą.

Podsumowując, jeśli przedsiębiorca chce zmienić formę opodatkowania na inną, bardziej dla niego korzystną, może zrobić to obecnie także przez internet. Korzystanie z portalu CEIDG to najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę szybkość i wygodę prowadzenia formalności.