Biuro rachunkowe – konieczne dla każdej firmy?

Biuro rachunkowe – konieczne dla każdej firmy?

Zamierzasz założyć swoją pierwszą firmę? Jeszcze przed złożeniem dokumentów o jej otwarcie warto przemyśleć, jak prowadzić księgowość w biznesie. Możemy zajmować się formalnościami samodzielnie, ale możemy też zlecić je innym – skorzystać z pomocy biur rac...

Zamierzasz założyć swoją pierwszą firmę? Jeszcze przed złożeniem dokumentów o jej otwarcie warto przemyśleć, jak prowadzić księgowość w biznesie. Możemy zajmować się formalnościami samodzielnie, ale możemy też zlecić je innym – skorzystać z pomocy biur rachunkowych.

Do wyboru przedsiębiorcy mają kilka metod rozliczeń z fiskusem. Najprostsza z nich to karta podatkowa, którą przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie i nie wymaga ona zasadniczo szczególnej wiedzy. Z drugiej strony nie jest ona najbardziej korzystna, ponieważ przedsiębiorca nie może wtedy dokonywać odliczeń – taka opcja z kolei dostępna jest w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych, co wymaga od małej firmy prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Kiedy warto wybrać biuro rachunkowe?

Oczywiście, przedsiębiorca może prowadzić wszystkie działania w ramach rachunkowości samodzielnie – musi jednak pamiętać o tym, że należy robić to bardzo dokładnie, aby nie narazić się na błędy. Gdy do dokumentów wkradną się błędy, firma naraża się na kontrole i kary. Co więcej, gdy przedsiębiorca nie ma zbyt dużo czasu, wówczas prowadzenie ksiąg i wypełnianie innych dokumentów może zakłócać jego obowiązki.

Z pomocy księgowych w biurach rachunkowych mogą korzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak również wspólnicy mający spółki. Wobec tego każdy może liczyć na profesjonalne wsparcie w ramach swojej działalności.

Zalety korzystania z biura rachunkowego:

- profesjonalne wsparcie w prowadzeniu księgowości

- możliwość poświęcenia czasu na własne obowiązki

- pewność, że wszystkie formalności są prawidłowe

- możliwość skorzystania z dodatkowych usług dla biznesu

- przystępne ceny obsługi – wiele biur ma też promocje dla nowych firm

Zatem korzystanie z usług biur rachunkowych niesie ze sobą wiele zalet. Na szczególną uwagę zasługują dodatkowe usługi dla biznesu, które oferowane są przez biura. Zaliczane są do nich między innymi takie jak: pomoc kadrowo-płacowa, doradztwo podatkowe i prawne, usługi typu wirtualne biuro, pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej. Warto też wskazać, że wiele biur prowadzi działalność on-line, więc klient może załatwiać sprawy bez wychodzenia z biura lub z domu.

Ile kosztuje korzystanie z usług biura rachunkowego?

Wbrew pozorom, przedsiębiorca wcale nie musi płacić za obsługę tego rodzaju bardzo dużo. Koszty zależne są przede wszystkim od tego, jaką formę rozliczeń wybrało przedsiębiorstwo. Najmniej zapłacimy za obsługę w ramach karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego – to zwykle kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów kosztuje zwykle około 100-150 złotych – w przypadku większej liczby dokumentów koszty mogą być wyższe. Pełna księgowość to wydatek od 600-700 złotych wzwyż. Za prowadzenie kadr i płac trzeba zapłacić kilkanaście złotych za jedną osobę.

Podsumowując, koszty pomocy biura rachunkowego nie są bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę profesjonalną pomoc, jaką możemy uzyskać od księgowych, warto przemyśleć skorzystanie z takiej właśnie oferty.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.