Czy firma może spłacić pożyczkę lub kredyt przed czasem?

Czy firma może spłacić pożyczkę lub kredyt przed czasem?

Zaciąganie pożyczek i kredytów firmowych nie jest niczym złym – w wielu firmach stanowią one ważny element ich stabilności finansowej. Czy jednak zaciągnięte już pożyczki i kredyty można spłacać zawsze przed czasem?

 

 

Oczywiście, najlepiej, gdyby firma nie miała żadnych zadłużeń i mogła finansować swoją działalność jedynie z osiąganych przez siebie zysków. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Co więcej, nawet duże firmy często korzystają z finansowania zewnętrznego takiego jak pożyczki i kredyty, ponieważ stanowią one wówczas wsparcie w ich rozwoju.

 

Firmy pożyczają pieniądze na różne cele, między innymi na sfinansowanie takich wydatków jak zakup wyposażenia, towaru, ale również na zakupienie nieruchomości czy opłatę pojawiających się dodatkowych podatków lub innych kosztów. Pożyczka lub kredyt mogą być zaciągnięte zarówno bankowo, jak i pozabankowo, czyli firma nie musi korzystać z usług banków, aby otrzymać potrzebne jej wsparcie finansowe.

 

Długi można spłacić wcześniej

Jeśli firma ma już teraz jakieś zadłużenia wynikające z posiadanych pożyczek lub kredytów i jednocześnie ma również dostęp do dodatkowej gotówki, można rozważyć spłacenie posiadanych zobowiązań przed czasem. W większości przypadków jest to możliwe bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków, niemniej jednak warto wskazać, że czasami takie działanie nie jest zawsze opłacalne.

 

Wynika to głównie z faktu, że niektóre banki czy firmy pożyczkowe mogą zażyczyć sobie od spłacającego dodatkowej opłaty za wcześniejsze uregulowanie długi. Dlaczego? Ponieważ tracą wtedy część zysków wynikających z oprocentowania. Wobec tego mogą naliczać kary za przedwczesne spłacenie zobowiązania, co powoduje, że jego uregulowanie przed czasem nie zawsze jest całkowicie opłacalne.

 

Pożyczki, kredyty – co spłacać od razu?

Dokładne informacje o tym, czy konkretną pożyczkę lub kredyt warto spłacić przed czasem, możemy znaleźć w umowach. Każda umowa powinna zawierać informacje o tym, jak można dokonać spłaty zobowiązania i na jakich warunkach można wykonać to przed terminem. Jeśli z wcześniejszą spłatą będą związane jakieś dodatkowe wymogi do spełnienia, wówczas także powinny być one zaprezentowane w umowie.

 

Najczęściej bez żadnych konsekwencji jesteśmy w stanie spłacić pożyczki gotówkowe, które zaciągamy na różne cele, na przykład na rozpoczęcie działalności czy zakupienie towaru. Możemy po prostu oddać całość kwoty w formie przelewu – dla pewności warto skonsultować się z pracownikiem banku albo firmy pożyczkowej.

 

Z kolei dodatkowe koszty mogą zostać naliczone wtedy, gdy zdecydujemy się na kredyty hipoteczne lub inne kredyty celowe, na przykład kredyt samochodowy. Także mogą one pojawić się wtedy, gdy zaciągamy pożyczki na dłuższy okres, na przykład ponad 5 lat. W takich przypadkach często musimy zaczekać do określonego terminu, aby po nim móc spłacić zobowiązanie bez żadnych dodatkowych wydatków.

 

Zatem przy dopływie dodatkowej gotówki warto spłacić zobowiązania, ale warto także sprawdzić wcześniej, czy nie będzie to związane z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.