Gdy firma przynosi stratę – działać czy zamykać działalność?

Gdy firma przynosi stratę – działać czy zamykać działalność?
Gdy firma przynosi stratę – działać czy zamykać działalność?

Zlikwidowanie działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną nie jest bardzo trudne – można zrobić to nawet on-line. Jednak czy zawsze takie rozwiązanie będzie najlepsze wtedy, gdy firma przynosi stratę?

Firmę najczęściej zakładamy z pozytywnymi myślami – perspektywą atrakcyjnych zysków, możliwością spełnienia się w nowej roli. Jednak nie każda firma rozwija się dobrze. W sytuacji, gdy firma przynosi stratę, powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie siedzieć z założonymi rękami.

Skąd biorą się straty w firmie?

Straty w biznesie mogą mieć różne przyczyny, na przykład może być to brak zainteresowania ofertą, złe posunięcia biznesowe generujące zbyt wysokie koszty, zbyt duża konkurencja w danej branży, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Oczywiście, gdy firma generuje straty, nie oznacza to automatycznie, że jak najszybciej powinniśmy ją zamknąć. Możemy spróbować podnieść jej zyski, na przykład przez ograniczenie kosztów, przeznaczenie pieniędzy na reklamę, zmianę profilu działalności.

Jednak prędzej przy później pojawia się pytanie – czy nie lepiej zamknąć działalność, aby nie generowała większych strat?

Przypadki, gdy warto rozważyć zamknięcie działalności:

- gdy biznes zaczyna kosztować nas coraz więcej pieniędzy i mamy więcej strat niż zysków

- gdy wybrana branża czy oferta nie spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród klientów

- gdy nie można już udoskonalić oferty, aby poprawić zyski, na przykład nie można bardziej zmienić ceny, by być konkurencyjnym

- gdy pojawiają się trudności z utrzymaniem płynności finansowej

- gdy prowadzenie przedsiębiorstwa nie przynosi żadnej satysfakcji

- gdy na etacie możemy zarobić więcej niż przy prowadzeniu własnej firmy i dodatkowo oszczędzamy czas

Oczywiście, są to tylko przykładowe sytuacje, ponieważ każda firma jest inna. Niemniej jednak w powyższych przypadkach najczęściej pojawiają się wątpliwości co do tego, czy działalność warto kontynuować. Należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby decyzja była dobrze przemyślana.

Nie trzeba od razu zamykać firmy!

Warto też wskazać, że wtedy, gdy firma nie przynosi nam oczekiwanych zysków, nie musimy od razu jej zamykać. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych mamy również możliwość dokonania zawieszenia działalności – można zrobić to również przez internet.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności. Nie ma wtedy potrzeby opłacania zaliczek na poczet podatku dochodowego i składania deklaracji VAT, gdy przedsiębiorca był płatnikiem VAT. Również przedsiębiorca może wyrejestrować się z ZUS, ale należy pamiętać o tym, że po 30 dniach od wpłaty ostatniej składki traci się ubezpieczenie zdrowotne i okres działalności nie będzie liczony do lat pracy.

Podsumowując, gdy z prowadzenia działalności gospodarczej osiągamy straty, powinniśmy na początku sprawdzić, czy firmę możemy uratować. Jeśli perspektywy nie są zbyt zachęcające, firmę możemy zawiesić, aby po czasie spróbować ponownie. Możemy też działalność od razu zamknąć.