Jak wybrać dobrą ofertę abonamentu telefonicznego dla biznesu?

Jak wybrać dobrą ofertę abonamentu telefonicznego dla biznesu?

Telefon komórkowy jest jednym z podstawowych narzędzi pracy przedsiębiorcy. Najczęściej wybór pada wtedy na ofertę z abonamentem. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wtedy, gdy chcemy wybrać abonament telefoniczny dla biznesu?

Nie tylko dzwonienie, ale również wysyłanie wiadomości czy korzystanie z internetu – dzięki nowoczesnym telefonom firma może działać jeszcze efektywniej. Smartfon może stać się nawet mobilnym biurem, które możemy mieć zawsze przy sobie. Najważniejsze to wybranie takiej oferty dla biznesu, która będzie najbardziej korzystna.

Znalezienie odpowiedniej oferty abonamentu powinno być związane z dokładnym zapoznaniem się z różnymi propozycjami operatorów. Chociaż może nam wydawać się, że każdy ma podobne umowy, to jednak różnice są dość znaczne.

Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu dobrego abonamentu telefonicznego dla firmy?

Przede wszystkim powinniśmy określić, czego oczekujemy od takiej oferty. Czy chcemy, aby wraz z abonamentem otrzymać telefon albo telefony dla siebie i pracowników? Czy chcemy korzystać na telefonie często z internetu? Czy będziemy dzwonili i wysyłali SMS-y także poza granicami Polski? To tylko kilka pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć.

Oczywiście, liczą się też koszty. Najlepiej, aby wkupienie abonamentu nie było związane z wysokimi kosztami – im mniej tym lepiej. Tańsze abonamenty mają mniej minut i czy danych w pakiecie, więc powinniśmy też przeliczyć, czy dana ilość będzie dla nas wystarczająca. Powinniśmy pamiętać o tym, że minuty i dane poza pakietami będą droższe, więc opłaca się wtedy kupić nieco droższy abonament, aby zaoszczędzić.

Przy poszukiwaniu abonamentu zwróć uwagę na:

- liczba minut, SMS-ów oraz danych w pakiecie

- koszty połączeń międzynarodowych i ewentualnie liczba minut na nie w pakiecie

- liczba kart SIM oraz telefonów potrzebnych w firmie

- dodatkowe usługi dla firm, na przykład wraz z abonamentem na komórkę możemy wykupić internet stacjonarny, telefon do biura

Warto też zagłębić się w zapisy umowy. Dotyczy to przede wszystkim różnych darmowych dodatków do abonamentu. Przykładowo, darmowy internet w ramach oferty może zwolnić po wykorzystaniu limitu danych albo tani roaming będzie ograniczony wtedy, gdy będziemy przez dłuższy czas przebywali w innym kraju.

W porównaniu różnych ofert mogą pomóc nam różne porównywarki i zestawienia, niemniej jednak zawsze warto zapoznać się samodzielnie z zapisami na stronach internetowych operatorów – regulaminami, wzorami umów i innymi pismami.

Nie kupuj abonamentu na wyrost!

Jeśli nie wiesz jeszcze, jaki abonament komórkowy i internetowy będzie najlepszy dla twojej firmy, warto wybrać ten tańszy. Często zdarza się, że początkujący przedsiębiorcy kupują abonament na wyrost, który kosztuje dość dużo, ale nie jest w pełni wykorzystywany. Tańszy abonament to mniej kosztów na miesiąc, dlatego wtedy nasza firma może osiągać lepsze zyski.

Podsumowując, przy poszukiwaniu odpowiedniego abonamentu dla firmy warto zwrócić uwagę na to, co wchodzi w jego zakres, a także na szczegóły w regulaminach. Tylko wtedy będziemy mogli wybrać najlepszą dla nas ofertę!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.