Pożyczka dla firm – ile wynosi oprocentowanie?

Pożyczka dla firm – ile wynosi oprocentowanie?
Pożyczka dla firm – ile wynosi oprocentowanie?

pożyczki firmowe, tak jak pożyczki dla klientów indywidualnych, są oprocentowane. Wysokość oprocentowania jest zależna od wielu różnych czynników, które powodują, że pożyczka jest tańsza lub droższa dla klienta. Ponadto oprocentowanie nie jest jedynym kosztem pożyczkowym – dochodzą do niego także prowizje, opłaty przygotowawcze, ubezpieczenia czy inne produkty powiązane.

Przy poszukiwaniu pożyczki zwracamy w szczególności uwagę na jej koszt. Najlepiej, aby pożyczenie pieniędzy kosztowało nas jak najmniej. Na koszt pożyczki dla firmy wpływają między innymi potrzebna kwota, okres pożyczki, sposób jej zabezpieczenia, przeznaczenie, aby wspomnieć tylko o kilku czynnikach. Wobec tego często koszty wahają się w zależności od pożyczkobiorcy.

Gdy pożyczamy pieniądze, oddajemy nie tylko kapitał, ale również różne opłaty – zaliczają się do nich oprocentowanie, prowizja instytucji udzielającej pożyczkę, opłaty przygotowawcze oraz inne koszty. Zatem przy analizowaniu pożyczek powinniśmy patrzeć na nie całościowo, aby wiedzieć, na jakie wydatki się przygotować.

Ile może wynosić maksymalne oprocentowanie pożyczki?

Aktualnie oprocentowanie pożyczki nie może być wyższe niż to uchwalone w przepisach prawa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość ta ograniczona jest do wskaźnika odpowiadającego czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli przejrzymy oferty pożyczek gotówkowych dla banków, zwykle oprocentowanie wynosi od 10% do 15%.

Jednak, jak już wspomnieliśmy, samo oprocentowanie to nie wszystko. Również ważne są inne czynniki. W wielu firmach pożyczkowych, na przykład w Aasa Dla Biznesu, możemy sprawdzić je od razu w kalkulatorze pożyczkowym na stronie internetowej. Po określeniu kwoty pożyczki i jej okresu spłaty klient może natychmiast zobaczyć, ile pieniędzy będzie miał do oddania. Przy danych możemy też znaleźć wskaźnik RRSO – co on oznacza?

Czym jest RRSO?

RRSO to skrót od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania – termin ten odnosi się do całkowitego kosztu kredytu albo pożyczki ponoszonego przez konsumenta. RRSO wyrażany jest w procentach – jest to wartość procentowa całkowitej kwoty pożyczki albo kredytu w stosunku rocznym.

Gdy chcemy wziąć pożyczkę na firmę, ale nie wiemy, na którą ofertę się zdecydować, RRSO będzie tutaj pomocnym wskaźnikiem. Jest on zestandaryzowanym miernikiem kosztów, ponieważ obejmuje nie tylko wysokość oprocentowania, ale również innych opłat, w tym prowizji czy opłat przygotowawczych. Wobec tego wtedy, gdy wybierzemy dwie oferty na ten sam okres oraz taką samą sumę i porównamy RRSO, przekonamy się, gdzie pożyczka ratalna lub inna będzie dla nas korzystna.

Jeżeli potrzebna jest tania pożyczka dla firm oprocentowanie to jeden z ważnych czynników, ale pamiętajmy, że nie jest on jedynym. Najlepiej wobec tego poszukiwać takich ofert, które wyróżniają się jasnymi zasadami. W Aasa Dla Biznesu poznasz wszystkie koszty pożyczki z góry i dzięki temu możesz dopasować ją do siebie bardzo łatwo. Zapraszamy do wypełnienia wniosku on-line!