Pracownik na urlopie – jak go zastąpić?
Każdego roku wielu przedsiębiorców staje przed dylematem – jak zastąpić tych pracowników, którzy pojechali na urlop. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy pracownika może zastąpić inny pracownik z firmy. Zdarza się jednak, że nie zawsze jest to możliwe.
Co roku pracownicy wybierają się na urlopy wypoczynkowe. Ma to miejsce przede wszystkim w okresie letnich wakacji. Zgodnie z przepisami, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mają prawo do nieprzerwanej, 14 dniowej przerwy w pracy. Tak długi okres nieobecności może w wielu firmach spowodować zaburzenie ich normalnego funkcjonowania.
Jeśli pracownik czy pracownicy wybierają się na urlop, firma może stanąć przed dylematem, co zrobić, gdy ich nie będzie. W takiej sytuacji mamy do dyspozycji kilka różnych rozwiązań, dlatego warto je wcześniej przeanalizować.
Sposoby zastąpienia pracownika na urlopie:
- powierzenie obowiązków pracownika czy pracowników innym pracownikom z tego samego zakładu pracy
- zatrudnienie pracownika z zewnątrz z wykorzystaniem umowy o pracę na zastępstwo, na czas określony
- zatrudnienie pracownika z zewnątrz na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło czy zlecenia
- skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej
Każde z powyższych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady, które warto poznać przed podjęciem decyzji.
Zastępowanie się pracowników
Najprostszym i również najskuteczniejszym sposobem w przypadku nieobecności jednego z pracowników jest jego zastąpienie przez innego pracownika. Warto jednak pamiętać o tym, że pracodawca nie może dokonać polecenia pracownikowi wykonania tych czynności, które nie są w jego zakresie obowiązków i wykraczają poza zakres umowy.
Pracodawca może dokonać zmiany obowiązków pracownika w określonych przypadkach. Musi przy tym spełnić dwa warunki, a mianowicie rodzaj obowiązków nie może być sprzeczny z rodzajem umówionej pracy, którą pracownik ma wykonywać na podstawie umowy, a także zakres obowiązków ma pozwalać pracownikowi na wykonywanie czynności w normalnym czasie pracy, aby nie przekroczyć przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy. Zatem pracownik nie może wtedy wykonywać obowiązków w czasie nadliczbowym.
Zastępstwo przez zatrudnienie innego pracownika
W tym przypadku zastępowo może odbywać się przez zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o zastępstwo albo na podstawie umów cywilnoprawnych. Istnieje również trzecia opcja, a mianowicie zatrudnienie pracownika tylko na czas określony, czyli na czas, gdy w pracy nie ma pracownika biorącego urlop.
Zastępstwo przez zatrudnienie innego pracownika jest dodatkowym kosztem, ale pozwala na unikniecie problemów związanych z powierzeniem obowiązków obecnym pracownikom. W rezultacie firma może działać równie efektywnie. Oczywiście, takie rozwiązanie nie sprawdzi się zawsze, na przykład wtedy, gdy mówimy o realizacji wspólnego projektu, o pracowniku posiadającym konkretne doświadczenie, stanowisku wymagającym dłuższego wdrożenia.
Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej także jest opcją – wtedy korzystamy z usług pracowników na zasadzie outsourcingu, więc nie musimy ich zatrudniać. Płacimy wtedy agencji za tego rodzaju usługę.