Rodzinna firma – zalety i wady jej prowadzenia

Rodzinna firma – zalety i wady jej prowadzenia
Rodzinna firma – zalety i wady jej prowadzenia

W Polsce, a także w wielu innych krajach świata działa wiele rodzinnych przedsiębiorstw. Nierzadko prowadzone są one przez całe pokolenia. Takie pozytywne przykłady możemy mnożyć, ale z drugiej strony warto też wspomnieć o tym, że nie zawsze rodzinne przedsiębiorstwo jest dobrym posunięciem. Jakie są zalety i wady jego prowadzenia?

Gdy zamierzamy założyć firmę i mamy okazję do tego, aby by była to firma rodzinna, musimy wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania. Życie pisze różne scenariusze. Dla niektórych rodzinna firma jest spełnieniem marzeń, dla innych jest z kolei wstępem do dużych kłopotów, których konsekwencje mogą ciągnąc się przez długie lata. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź razem z nami zalety i wady związane z posiadaniem firmy rodzinnej.

Zalety prowadzenia firmy rodzinnej:

- Brak potrzeby poszukiwania pracowników – nawet wtedy, gdy firmę rodzinną prowadzą dwie osoby, do dyspozycji są już dwie pary rąk do pracy. Nie ma potrzeby poszukiwania pracowników, co może być również problemem, a także zmniejszamy w dużej mierze ryzyko oszustwa oraz bankructwa, gdy zatrudnilibyśmy osobę, która nie poradziłaby sobie z zadaniami lub byłaby w stosunku do nas nierzetelna.

- Zmniejszenie kosztów – w przypadku prowadzenia firmy rodzinnie jesteśmy w stanie pomniejszyć koszty związane z zatrudnieniem, a także skorzystać z optymalizacji podatkowej. Oczywiście, nie oznacza to, że praca rodzinna nie jest związana z żadnymi kosztami, ale mogą być one niższe niż w przypadku prowadzenia firmy, w której nie pracują członkowie rodziny.

- Korzyści w kwestii jakości i czasu pracy – zasadniczo w przypadku prowadzenia firmy rodzinnej czas pracy schodzi na dalszy plan i można pracować również więcej niż 8 godzin dziennie. Również w tym przypadku wspólna praca może dawać lepszej jakości efekty.

- Większa elastyczność – w firmie rodzinnej można łatwiej dogadać się co do prowadzonych obowiązków oraz godzin pracy. Nie ma potrzeby brania dodatkowego urlopu wtedy, gdy trzeba wyjść gdzieś w ciągu dnia.

Wady prowadzenia firmy rodzinnej:

- Większe ryzyko – w przypadku rodzinnego biznesu niepowodzenie może wiązać się z dużymi stratami finansowymi. Warto wskazać, że wierzyciele mogą upominać się o pokrycie długów nawet z majątku osobistego. Gdy firma zbankrutuje, może także oznaczać to brak jakichkolwiek dochodów dla gospodarstwa domowego.

- Mniej czasu na rodzinę – w przypadku firm rodzinnych biznesu nie zostawiamy w firmie, ale zabieramy go ze sobą do domu. W rezultacie możemy mieć mniej czasu na swoje rodzinne sprawy. Granica pomiędzy życiem prywatnym a pracą zaciera się.

- Ryzyko konfliktów – nie zapominajmy o tym, że wśród wad prowadzenia firmy rodzinnej znajdują się również możliwe konflikty. Mogą dotyczyć one strategii i celów firmy, wydawania pieniędzy, zakresu obowiązków dla członków rodziny.

- Rozwód w rodzinie – oczywiście, problem pojawia się też wtedy, gdy firma prowadzona jest przez małżonków, którzy chcą wziąć rozwód. Wspólne prowadzenie firmy staje wtedy pod znakiem zapytania.