Strata na działalności a pożyczka

Strata na działalności a pożyczka
Strata na działalności a pożyczka

Przedsiębiorca, który wykazał stratę, powinien podjąć wszelkie działania, które pozwolą mu na szybkie powrócenie na prostą. Głównym problemem jest wtedy brak pieniędzy na regularną działalność. Konieczne może być wprowadzenie cięć, aby uzyskać oszczędności, reorganizacja działalności. Czy jednak wtedy, gdy przedsiębiorstwo wykazuje straty, możemy starać się o pożyczkę?

pożyczki i kredyty firmowe udzielane przez banki oraz firmy pozabankowe mogą być używane na różnorodne cele. Dzięki nim możemy między innymi finansować bieżącą działalność, możemy również inwestować i rozwijać biznes. Pożyczki i kredyty wydają się również bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy firmie brakuje pieniędzy na działalność, w szczególności w sytuacji, gdy pojawiła się strata.

Czy strata przekreśla szansę na pożyczkę?

Musimy jednak pamiętać o tym, że wtedy, gdy firma wykazuje straty, musi liczyć się z tym, że pożyczki czy kredytu może nie dostać. Banki oraz wiele instytucji pozabankowych przed pożyczeniem pieniędzy sprawdza zdolność kredytową firmy. Wobec tego wtedy, gdy jej rozliczenia wykazały, że zamiast zysków odnotowuje ona stratę, wówczas można zinterpretować to jako brak potrzebnej zdolności kredytowej.

Nie oznacza to jednak wcale, że przedsiębiorca może zapomnieć o pożyczce czy kredycie w takiej sytuacji finansowej. Możemy spotkać się z wyjątkami od reguły. Gdzie otrzymamy wtedy wsparcie?

Gdzie po pożyczkę przy stracie finansowej firmy?

Dość duże problemy możemy mieć wtedy, gdy zwrócimy się o kredyt lub pożyczkę firmową do banku. Banki nie przepadają za firmami wykazującymi straty, ponieważ uznają je za klientów wysokiego ryzyka. Wobec tego wtedy, gdy strata przekracza 5% przychodów firmy, zapewne spotkamy się z odmową. Oczywiście, wszystkie sytuacje są rozpatrywane indywidualnie. Przykładowo wtedy, gdy strata wynika z poczynionej niedawno inwestycji, bank może jednak nam pomóc.

W skrajnych sytuacjach, gdy firma nie może otrzymać wsparcia finansowego od banku, może zwrócić się również do firm pozabankowych. Wiele z nich zajmuje się również udzielaniem pożyczek klientom biznesowym. Musimy jednak pamiętać o tym, że pożyczka może kosztować nas wtedy znacznie więcej.

Pozabankowe pożyczki dla firm wykazujących straty

Pożyczki pozabankowe oferowane dla firm są zwykle dostępne na bardziej dogodnych zasadach niż pożyczki bankowe. Oczywiście, ma to też swoją cenę, jak wspomnieliśmy wcześniej. W przypadku niższych sum rzędu 10 000 złotych nie musimy zwykle dostarczać żadnych dokumentów księgowych potwierdzających kondycję firmę.

Gdy jednak potrzebujemy większą kwotę, wówczas firma pożyczkowa może zażyczyć sobie dodatkowego zabezpieczenia. Wówczas udzielane są często pożyczki hipoteczne, w których zabezpieczeniem jest mienie należące do firmy – budynki, grunty, lokale.

Podsumowując, firma generująca stratę również ma możliwość uzyskania pożyczki, ale musimy pamiętać o tym, że nie uzyskamy jej wszędzie. Najprościej pomoc finansową dostaniemy w firmach pożyczkowych działających pozabankowo. W przypadku banków możemy mieć już więcej problemów z otrzymaniem pieniędzy.