Trudna sytuacja finansowa w firmie. Czy pożyczka to dobry wybór?

Trudna sytuacja finansowa w firmie. Czy pożyczka to dobry wybór?

Każdej firmie może przydarzyć się gorszy okres, gdy wpływy nie są tak wysokie, jak początkowo zakładaliśmy. W takim przypadku pojawia się pytanie – czy warto zdecydować się na wzięcie pożyczki?

Obniżone dochody firmy wcale nie oznaczają, że trzeba przygotować się na jej bankructwo. Najczęściej mamy do czynienia z czasowymi trudnościami, na przykład związanymi ze specyfiką rynku czy porą roku. Oczywiście, zdarza się również, że gorsza sytuacja finansowa firmy jest wynikiem złych decyzji. Tak czy inaczej, trzeba przygotować plan, aby utrzymać swój biznes na powierzchni i dotrwać do lepszych czasów.

Gdy pieniędzy zaczyna brakować na opłacenie wymaganych wydatków firmowych, możemy zdecydować się na pożyczkę dla firm. Jednak zanim się na nią zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Poszukaj oszczędności

Nawet duża pożyczka nie pomoże firmie wtedy, gdy ma ona bardzo wysokie koszty. Wtedy pozyskane środki mogłyby być szybko wydane, a do spłacenia pozostałyby raty, które ostatecznie mogłyby pociągnąć firmę na dno.

Wobec tego powinniśmy rozpocząć od przeanalizowania sytuacji finansowej firmy i poszukania sposobów na obniżenie dotychczasowych kosztów. Może być to zrezygnowanie z określonych usług, przejście do tańszego banku, zmiana operatora telefonii komórkowej, optymalizacja procesów skoncentrowana na bardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów i zmniejszeniu opóźnień.

Gdy uda nam się obciąć zbędne koszty, wtedy będziemy mogli więcej zaoszczędzić, a tym samym poprawić sytuację firmy.

Czy to dobry czas na pożyczkę?

Jeżeli jednak nawet takie czynności nie przyniosą znacznych oszczędności i firma nadal będzie w złej sytuacji, możemy rozważyć poszukanie zewnętrznej pomocy finansowej. Pożyczka firmowa dostępna jest dla wielu przedsiębiorców zarówno w bankach, jak i w firmach pozabankowych. Możemy uzyskać szybką chwilówkę lub zdecydować się na dłuższą pożyczkę ratalną.

Zanim jednak złożymy wniosek o pożyczkę, powinniśmy przeliczyć, czy jej spłata nie będzie zbyt dużym problemem. Comiesięczne raty mogą być poważnym wyzwaniem dla firmowego budżetu. Przeliczmy, czy uda nam się pokryć niezbędne koszty z pożyczki, czy wpłyną one na poprawę sytuacji finansowej firmy. Pamiętajmy o tym, że brak spłaty pożyczki w terminie może kosztować nas jeszcze więcej.

Wybieramy dobrą pożyczkę dla firmy

Najlepiej, aby był jak najtańsza, dlatego warto zapoznać się z pełną ofertą różnych banków, a także firm pozabankowych. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie pożyczka ratalna, która pozwoli na rozłożenie spłaty na niskie, przystępne raty. Wówczas nie będziemy musieli od razu spłacać sporej sumy, co mogłoby być poważnym obciążeniem dla budżetu firmy.

W poszukiwaniu odpowiednich pożyczek firmowych możemy wykorzystać specjalne rankingi i porównywarki internetowe, które w jednym miejscu gromadzą różne oferty bankowe i pozabankowe i porównują je ze sobą. Wtedy, gdy potrzebujemy błyskawicznego wsparcia finansowego, atrakcyjną propozycja będzie pożyczka przez internet – możemy wnioskować o nią bez wychodzenia z biura.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.