Używane auto także weźmiesz w leasing firmowy

Używane auto także weźmiesz w leasing firmowy

Leasing to jedna z popularnych form pozyskania samochodu firmowego. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie jednak sprawę z tego, że w leasing można wziąć także auto używane. Jakie warunki musimy wówczas spełnić?

 

 

Firmy leasingowe są gotowe do pomocy nie tylko w uzyskaniu nowego, ale również używanego pojazdu. Dla większości firm to najkorzystniejsza forma finansowania, która jest lepsza od zwykłego kredytu samochodowego, między innymi ze względu na łatwość pozyskania oraz korzyści podatkowe.

 

Większość firm decyduje się na leasing samochodów nowych – to sposób na pozyskanie pojazdu prosto z salonu bez potrzeby inwestowania na start wysokiej sumy. Z drugiej jednak strony możemy też wyleasingować auto z drugiej ręki, które będzie związane z mniejszymi kosztami. Musimy jednak pamiętać o tym, że w przypadku pojazdów używanych konieczne jest spełnienie dodatkowych wymogów.

 

Liczy się rocznik auta

Zacznijmy od tego, że w przypadku leasingu samochodu używanego liczy się rocznik pojazdu. Firmom leasingowym nie zależy na tym, aby finansować samochody starsze, które nie przedstawiają sobą wysokiej wartości, ponieważ oznacza to dla nich stratę.

 

W związku z tym przy leasingu aut używanych liczy się rocznik samochodu. Większość firm leasingowych zastrzega, że wiek samochodu nie powinien przekraczać około 5-7 lat. Liczy się także okres leasingu, dlatego w przypadku samochodów starszych najczęściej nie może być on zbyt długi, na przykład nie może przekraczać 1-3 lat w zależności od wieku pojazdu – im będzie on starszy, tym krótszy będzie czas leasingu.

 

Wpłata własna może być wyższa

Przedsiębiorcy chcący zdecydować się na leasing samochodu używanego powinni również liczyć się z tym, że leasingodawca może poprosić ich o uiszczenie wyższej wpłaty własnej. Jej wysokość najczęściej wynosi od około 5% do 10%, dlatego musimy być przygotowani na to, że firma leasingowa może wymagać od nas początkowej opłaty.

 

Warto jednak porównać różne oferty leasingowe, ponieważ niektórzy leasingodawcy mogą zaproponować jeszcze niższe wysokości wpłaty własnej.

 

Wykupienie ubezpieczeń obowiązkowe

W przypadku leasingu samochodu używanego również musimy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia komunikacyjnego – nie tylko OC, ale również dodatkowej polisy AC, która będzie specjalnym zabezpieczeniem w razie wypadków, kradzieży albo innego uszkodzenia pojazdu.

 

To oznacza, że przedsiębiorca musi również przeznaczyć na pozyskanie pojazdu dodatkową sumę, która nie byłaby konieczna do poniesienia w przypadku pożyczki – wtedy możemy wykupić jedynie polisę OC, która jest obowiązkowa, dlatego możemy od razu zaoszczędzić dość dużą sumę na AC.

 

Podsumowując, przedsiębiorcy mają również możliwość skorzystania z leasingu samochodów używanych – należy jednak pamiętać o tym, że firmy leasingowe nie będą chciały finansować wszystkich samochodów, w szczególności tych ze starszych roczników. Musimy również przygotować się na dodatkowe koszty związane z wpłatą własną oraz z wykupieniem pełnego pakietu polis ubezpieczeniowych dla pojazdu.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.