Współpraca w biznesie, czyli B2B

Współpraca w biznesie, czyli B2B
Współpraca w biznesie, czyli B2B

Firma może działać nie tylko na rzecz klientów, czyli w systemie B2C, czyli business-to-consumer. Również wiele firm świadczy usługi zarówno dla firm, jak i dla klientów indywidualnych, a także są takie, które skupiają się tylko na branż B2B, czyli business-to-business. Czym różni się obsługa firm od obsługi klientów indywidualnych?

Skrót B2B odnosi się do handlu pomiędzy dwoma lub większą liczbą podmiotów gospodarczych. Aktualnie sieci producentów, hurtowników oraz dystrybutorów są bardzo rozbudowane, co powoduje, że wiele firm działa właśnie w branży B2B.

Podobnie jak w przypadku obsługi klientów indywidualnych, firmy pracujące dla innych firm wykonują dla nich szereg różnego rodzaju czynności. Prezentujemy je poniżej.

B2B włącza:

- poszukiwanie nowych ofert

- przygotowanie ofert

- tworzenie zamówień

- potwierdzania zamówień

- płatności

- realizację transakcji

- wystawianie dokumentów dotyczących realizacji transakcji

- marketing

Rynki horyzontalne i wertykalne w B2B

Współpraca w biznesie w modelu B2B może obejmować zarówno tak zwane rynki horyzontalne, jak i rynki wertykalne.

W przypadku rynków horyzontalnych mamy do czynienia z zaziębię działalności włączającym różne sektory. Wówczas firma oferuje dobra, które nie są związane bezpośrednio z produkcją, ale z innymi obszarami włączającymi działalność firmy.

Z kolei rynki wertykalne są odnoszą się do jednej branży, na przykład do przemysłu motoryzacyjnego. W tym przypadku dobra dotyczą głównie produkcji.

Firmy skupiające się na B2B mogą dostarczać różnego rodzaju produkty oraz usługi. Zalicza się do nich między innymi surowce potrzebne do produkcji, usługi marketingowe, materiały opakowaniowe, usługi transportowe. Zatem jest to wiele różnych towarów oraz usług, które przeznaczone są dla klientów biznesowych.

Jak współpracować w biznesie B2B?

Zanim rozpoczniemy współpracę z firmą, z której usług czy produktów chcielibyśmy skorzystać, powinniśmy ją sprawdzić. Musimy pamiętać o tym, że nie za każdym razem współpraca z kontrahentami układa się pomyślnie. Zdarzają się sytuacje, gdy kontrahent spóźnia się z wykonaniem płatności, dostawca nie dowozi produktów na czas.

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o naszym potencjalnym kontrahencie, powinniśmy sprawdzić rejestry CEIDG i Krajowy Rejestr Sądowy. W tych bazach możemy potwierdzić, czy dana firma istnieje, a także zweryfikować jej podstawowe dane.

Nie zapominajmy również o tym, że dużo wartościowych informacji możemy znaleźć na forach internetowych i serwisach branżowych – wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę firmy. Wówczas możemy dowiedzieć się, czy rzeczywiście konkretna firma będzie dobrym partnerem w biznesie – gdy znajdziemy wiele negatywnych opinii, lepiej po prostu poszukać innego kontrahenta.

Podsumowując, współpraca B2B jest jedną z form świadczenia usług czy sprzedaży towarów przez firmę. W branży biznesowej działa wielu przedsiębiorców i osiąga duże zyski. Warto więc sprawdzić ją bliżej – nierzadko możemy zarobić wtedy lepiej niż na obsłudze indywidualnych klientów.