Wynagrodzenie dla pracownika – jak je ustalić?

Planujesz zatrudnić pracownika? W takim przypadku musisz również wyznaczyć dla niego odpowiednią pensję. Określenie, ile pracownik powinien zarabiać, jest dla wielu pracodawców dość dużym problemem. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?
Wynagrodzenie powinno być określane w taki sposób, aby odpowiadało specyfice wykonywanej przez pracownika pracy oraz jego kwalifikacjom. Powinno też uwzględniać jakość i ilość świadczonej pracy.
W większych firmach przygotowuje się specjalne warunki wynagradzania za pracę, które określają pensję na poszczególnych stanowiskach. W tych mniejszych wysokość pensji jest ustalana najczęściej indywidualnie – przez pracodawcę i na drodze negocjacji z pracownikiem. Oczywiście, zastosowanie mają także odpowiednie przepisy.
Wynagrodzenie może zostać wyrażone stawką:
- miesięczną
- godzinową
- akordową
- prowizyjną
Wynagrodzenie za pracę może składać się nie tylko z wynagrodzenia zasadniczego, które wyrażone jest w jednej z powyższych stawek, ale również może obejmować dodatki do pensji. Nie są one stosowane na każdym stanowisku, ale pracodawca ma możliwość ich wykorzystania.
W skład wynagrodzenia mogą też wchodzić:
- dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych
- premie i nagrody
- wynagrodzenia za pracę poza normalnymi godzinami pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, na przykład w przypadku dyżurów
- wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, wypłacane ze środków pracodawcy, na przykład w przypadku urlopów wypoczynkowych, za czas przestoju niezawinionego przez pracownika, za czas niezdolności do pracy wskutek choroby
- świadczenia deputatowe albo ekwiwalenty pieniężne oraz inne wynikające z obowiązujących przepisów
Pracownikom przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną. Tak zwany czas niewykonania może być wynagradzany tylko wtedy, gdy mówią tak przepisy prawa.
W celu określenia wysokości wynagrodzenia za pracę należy wziąć pod uwagę:
- fakt wykonywania pracy w danym miejscu i czasie przez pracownika
- jakie czynności pracownik wykonuje w zakresie jego obowiązków pracowniczych
- czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę niewykonaną
Pracodawca powinien prowadzić również ewidencję czasu pracy, która będzie zawierała informacje o tym, że pracownik świadczył pracę w określonym miejscu i czasie.
Pensja minimalna to za mało?
Ustalenie pensji dla danego stanowiska może być trudnością dla pracodawcy. Musi on pamiętać o tym, że najniższa możliwa pensja, czyli pensja minimalna, która obecnie wynosi 2 000 złotych brutto (od 2018 roku 2 100 złotych brutto), nie zawsze jest zachęcająca dla kandydatów na dane stanowisko. Większa pensja zaproponowana przez pracodawcę oznacza większe zainteresowanie jego ogłoszeniem o pracę, także przez osoby wyżej wykwalifikowane. Wyższe zarobki to również większa motywacja do pracy i zadowolenie pracownika.
Należy też wspomnieć o tym, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na płeć pod względem wyznaczenia dla niego indywidualnego wynagrodzenia za pracę. W takich sytuacjach pracownik może zgłosić sprawę odpowiednim służbom.