Jak poprawić zdolność kredytową swojej firmy?

Jak poprawić zdolność kredytową swojej firmy?
Jak poprawić zdolność kredytową swojej firmy?

Wysoka zdolność kredytowa firmy jest wynikiem wielu różnych czynników. Jeśli chcesz bez problemów pożyczać pieniądze na swoją działalność, w takim przypadku warto o nią zadbać. Na co powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę?

Zgodnie z zapisami Prawa bankowego za zdolność kredytową uznaje się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu lub pożyczki wraz z odsetkami w wyznaczonym w umowie terminie. W procesie ubiegania się o kredyt albo pożyczkę zdolność kredytowa jest tym najważniejszym czynnikiem. Bez niej nie możemy liczyć na otrzymanie pieniędzy.

Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno niska zdolność kredytowa, jak i jej brak nie są dobrą wiadomością dla przedsiębiorcy. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami, w jaki sposób można łatwo zwiększyć zdolność kredytową w biznesie.

1. Zwiększ swoje dochody

To najprostsza i najbardziej efektywna metoda na poprawę zdolności kredytowej swojego przedsiębiorstwa. Oczywiście, łatwo powiedzieć, ponieważ niekiedy jej podniesienie nie jest takie proste, jak może się wydawać. Warto jedna myśleć o tym perspektywicznie i dążyć do tego, aby z każdym miesiącem i rokiem firma miała coraz więcej dochodów.

2. Obniż swoje wydatki

Druga ważna kwestia w kontekście zdolności kredytowej w biznesie to ponoszone wydatki. Nawet wtedy, gdy mamy wysokie dochody, ale równie wysokie wydatki, nasza zdolność kredytowa nie będzie dobra. Warto więc je obniżyć. Tutaj możemy skorzystać z różnych rozwiązań – przeprowadzka do mniejszego biura albo korzystanie z co-workingu, outsourcing usług zamiast zatrudniania pracowników, wybranie tańszego banku i abonamentu, rezygnacja z karty kredytowej.

3. Zgromadź oszczędności

Na naszą zdolność kredytową wpływają również posiadane oszczędności. Im jest ich więcej, tym łatwiej będzie nam pozyskać pieniądze, ponieważ oszczędności będą wtedy stanowiły zabezpieczenie. Oszczędności można trzymać na koncie oszczędnościowym lub na lokatach, aby nie traciły na wartości.

4. Regularnie opłacaj podatki i składki

W kontekście biznesu duże znaczenie ma również regularne opłacanie podatków do Urzędu Skarbowego oraz składek do ZUS. Jeśli będziemy się z tymi ociągali i doprowadzimy do opóźnień w spłacie, wtedy także wpływa to na naszą zdolność kredytową.

5. Weź coś małego na raty

Gdy w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej nie ma żadnych informacji o tobie, warto to zmienić. BIK to nie tylko baza dłużników, ale również zawiera wiele pozytywnych informacji o pożyczkobiorcach i kredytobiorcach w Polsce. Gdy jesteśmy w BIK i spłacamy długi regularnie, działa to na naszą korzyść. Gdy mieliśmy opóźnienia, wtedy szansa na otrzymanie pieniędzy maleje. Jest ona też niższa, gdy w BIK nie ma nas w ogóle. Aby to zmienić, możemy wziąć małą pożyczkę na raty i spłacić ją w terminie.

6. Wybierz dłuższy okres spłaty

Warto również wspomnieć o tym, że im dłuższy okres spłaty pożyczki czy kredytu, tym rata będzie niższa. Niska rata jest bardziej korzystna dla firmowego budżetu, ponieważ obniża ryzyko problemów ze spłatą. Zatem rozłożenie pożyczki na dłuższy okres pozwala na łatwiejsze uzyskanie pieniędzy.