Na jakiej umowie zatrudnić pracownika?

Na jakiej umowie zatrudnić pracownika?

Chcesz zatrudnić pracownika w swojej firmie? W takim przypadku musisz wybrać odpowiednią formę umowy. Na co warto się zdecydować, aby zatrudnić go zgodnie z przepisami prawa?

W Polsce pracodawcy mogą zatrudniać pracowników na kilku rodzajach umów. Warto więc zapoznać się z ich zaletami i wadami, a także przypadkami, gdy konkretna umowa może być zastosowana.

Do wyboru mamy zasadniczo trzy główne typy umów stosowane przez pracodawców – pierwsza z nich to umowa o pracę, która opiera się na zapisach Kodeksu pracy, a następnie to umowy cywilnoprawne, czyli umowa o dzieło oraz umowa zlecenia, które z kolei regulowane są przez Kodeks cywilny.

Umowa o pracę

Podstawowym dokumentem, który ma za zadanie regulować stosunki pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, jest umowa o pracę. Wiąże ona ze sobą obie strony na bazie wspomnianego już przez nas Kodeksu pracy. Dla pracownika umowa o pracę jest najkorzystniejsza, niemniej jednak związane są z nią najwyższe koszty pracy.

Umowę o pracę można zawrzeć z pracownikiem na kilka różnych sposobów. Najczęściej na początku jest to umowa na okres próbny, którą możemy zawrzeć z pracownikiem nowo przyjętym. Wtedy możemy łatwo sprawdzić jej wiedzę i umiejętności, a jeśli nie spełni naszych oczekiwań, umowę rozwiązać albo nie kontynuować jej po zakończeniu okresu pracy. Umowa na okres próbny może trwać maksymalnie przez 3 miesiące.

Następnie umowa może być zawarta na czas określony – na zastępstwo albo na określony czas, na przykład kilka miesięcy. Umowy te sprawdzają się dobrze w przypadku prac terminowych. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie możemy w nieskończoność zatrudniać pracownika na umowie na czas określony – przepisy wskazują, że umowa ta musi w końcu przejść w umowę na czas nieokreślony po trzech umowach na czas określony.

Umowa na czas nieokreślony jest zawierana bez okresu zakończenia pracy. Oczywiście, może być rozwiązana – za wypowiedzeniem, porozumieniem stron, dyscyplinarnie.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest zawierana między zlecającym dzieło a przyjmującym je. W Polsce tego rodzaju umowa jest regulowana zapisami Kodeksu cywilnego. Jest związana z najmniejszymi kosztami pracy, ale musimy pamiętać o tym, że nie możemy zatrudnić na niej każdego pracownika.

Prawo przewiduje, że umowa o dzieło ma być zastosowana właśnie tam, gdzie chodzi o wykonanie określonego dzieła, na przykład do przeprowadzenia szkolenia, napisania artykułu, wykonania naprawy. Nie możemy zatrudnić na niej pracownika, który powinien znaleźć się na umowie o pracę – przy wykonywaniu pracy stale na rzecz pracodawcy.

Umowa zlecenia

To druga forma umowy cywilnoprawnej często używanej przez przedsiębiorców. Strony umowy są wtedy zleceniodawcą i zleceniobiorcą, a przedmiotem umowy jest wykonanie określonej czynności. W przeciwieństwie do umowy o dzieło w przypadku umowy zlecenia praca nie musi prowadzić do wykonania określonego rezultatu, ale może skupiać się na samym prowadzeniu prac.

Warto pamiętać, że w przypadku umowy zlecenia należy odprowadzać nie tylko zaliczkę na podatek dochody, ale również inne składki ubezpieczeniowe. Aktualnie obowiązuje również stawka minimalna w przypadku umowy zlecenia.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.