Pożyczka na start-up. Jak ją uzyskać?

Pożyczka na start-up. Jak ją uzyskać?
Pożyczka na start-up. Jak ją uzyskać?

Start-up nie jest jeszcze firmą w pełnym tego słowa znaczeniu. To dopiero zalążek firmy, który może, ale też nie musi rozwinąć się w regularną działalność gospodarczą. Start-upy na początek zazwyczaj poszukują pieniędzy, aby rozwinąć swój pomysł na biznes. Skąd można je wziąć?

Istnieje bardzo dużo form finansowania start-upów. Zaliczają się do nich między innymi dotacje, pomoc tak zwanych aniołów biznesu, crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe zorganizowane wokół projektu. Istnieją też różne programy, z których można skorzystać w celu uzyskania pieniędzy na start-up.

Założyciel czy założyciele start-upów mogą też zaciągać pożyczki. Generalnie nie są one wybierane zbyt często, zwłaszcza wtedy, gdy przyszli przedsiębiorcy mogą skorzystać z innych, bardziej korzystnych dla nich form finansowania. Niemniej jednak również są one jedną z opcji – przypatrzmy się im bliżej.

pożyczka na start-up – musimy ją oddać niezależnie od efektu

Jednym z głównych minusów pożyczek dla start-upów jest fakt, że musimy oddać pieniądze nawet wtedy, gdy nasz projekt się nie powiedzie. W przypadku innych metod finansowania często nie musimy zwracać środków, nawet jeżeli nasz pomysł nie spotka się z zainteresowaniem.

Pożyczka na start-up jest wobec tego ryzykownym posunięciem, zwłaszcza wtedy, gdy nie wiemy, z jakim odzewem spotkają się nasze towary czy usługi. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo, konieczne jest dokładne przeanalizowanie naszego start-upu oraz określenie, czy pożyczka będzie naprawdę mogła spełnić nasze oczekiwania i nie doprowadzić nas do poważnego zadłużenia.

Gdzie warto wziąć pożyczkę na start-up?

Pożyczka przeznaczona dla start-upu nie jest tylko ryzykowna dla pożyczkobiorcy, ale również dla pożyczkodawcy. Wobec tego nie wszędzie będziemy w stanie otrzymać pieniądze na realizację naszych zamierzeń. Większość banków jest jednak negatywnie nastawiona do start-upów, ponieważ nie mają jeszcze wtedy pewności, czy dany projekt się uda.

Nie oznacza to jednak wcale, że pożyczka na start-up w banku jest niemożliwa do uzyskania. Warto zapoznać się różnymi ofertami, ponieważ są także instytucje, które wychodzą naprzeciw nowym biznesom.

Oczywiście, do wyboru mamy też pożyczki pozabankowe, które są łatwiej dostępne niż te bankowe. Należy jednak wskazać, że są to głównie pożyczki dla przedsiębiorców, z założoną działalnością gospodarczą. W przeciwnym przypadku będziemy musieli wziąć pożyczkę jako osoby indywidualne.

Warto też wskazać, że poza bankami i firmami pozabankowymi o pożyczki na start-up możemy ubiegać się również z różnych programów, na przykład organizowanych przez agencje rozwoju przedsiębiorczości.

Jakie wymogi musimy spełnić, aby otrzymać pożyczkę na start-up?

Wszystko zależy już od wybranej przez nas oferty. W przypadku pożyczek pozabankowych zwykle nie mamy żadnych dodatkowych wymogów poza przedstawieniem dowodu i oraz brakiem zadłużeń.

Z kolei banki oraz agencje oferujące pożyczki dla start-upów mogą wymagać od nas przedstawienia zabezpieczeń. Mogą być to przykładowo poręczenie, hipoteka na nieruchomości, podpisanie weksla in blanco.